Nawigacja
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 39
Najnowszy użytkownik: Andrzej P
 
Strona Rodziny Godos i Godosz
Dzieje, historia, miejsca, ludzie ...
 
   
 
   
Opis mieszkańców - cz. 1

Opis rodzin zamieszkujących Łagów i okolice

 

Opis Księstwa Łowickiego, jego historii oraz zwyczajów ludzi tam mieszkających ukazuje w szerokim zakresie to co działo się na przestrzeni kilku wieków. Inaczej wygląda sytuacja, gdy sięga się po życie konkretnych ludzi. Dlatego też na zakończenie pierwszej części opracowania historii rodziny Godos zamieszczony jest ten aneks.

Opis rodzin zawiera informacje o mieszkańcach trzech miejscowości: Łagowa, Zakulina i Kuczkowa. Jest on oparty w większości na wspomnieniach osób jeszcze tam mieszkających i pamiętających dawniejsze czasy. Chodziło to, by ukazać mieszkańców wiosek sprzed kilkudziesięciu laty, a dokładnie z okresu od 1940 do 1970 roku XX wieku. Siłą rzeczy obecny stan i rozmieszczenie mieszkańców jest zupełnie inne. To wynik naturalnych procesów demograficznych, co spowodowało, że obecnie nie ma już tylu mieszkańców, a wiele działek zmieniło właścicieli.

Łagów należy do pierwszych miejscowości, w których zamieszkali członkowie rodziny Godosów. Pierwsze świadectwa pisane sięgają 1750 roku. Była to ówcześnie mała miejscowość. Przez lata rozrosła się do dużej osady. W pierwszej połowie XX wieku liczyła około  60 gospodarstw. Wieś ta od początku leżała na dawnym szlaku handlowym wiodącym poprzez Księstwo Łowickie z południa na północ. Szlak ten wiódł m.in. z Pszczonowa do Łowicza poprzez ciąg miejscowości: Zakulin, Łagów, Kuczków i Uchań Dolny.

Ze względu na to, iż miejscowości te praktycznie nie mają granic, stanowią jeden ciąg zabudowań. Granicami były trakty polne wiodące do sąsiednich miejscowości: na wschodzie Seligów, Jacochów i Bobiecko, zaś na zachodzie Wrzeczko i Grudze. Zakulin od północy graniczył z Łagowem, zaś od południa z Pszczonowem. Granicą był trakt do Łyszkowic. Pomiędzy Łagowem i Kuczkowem granicą był trakt do Wrzeczka - dziś zaniedbany i zarośnięty, praktycznie nie używany. Dalej kolejną granicą, dzielącą Kuczków od Uchania,  jest trakt do Grudz Starych.

Opis mieszkańców, który podzielony został naklika części, poprzedza opis siedlisk rodzin Godosów. Najszerzej przedstawiono siedliska mieszkańców Łagowa z przyczyn rodzinnych. Pozostałe wioski, czyli Zakulin (część od szosy Łyszkowickiej) i Kuczków opisano bardzo pobieżnie, ukazując mieszkańców w sposób ogólny. Dodatkowo Aneks został uzupełniony siedliskami rodzin tzw. „wyrobników” zamieszkujących w Łagowie. Nie posiadali oni własnych gospodarstw, ale dzięki temu, że pracowali u gospodarzy, mieli swoje domostwa. Dla ułatwienia każda działka i siedlisko została ponumerowana aby dokładnie określić właścicieli w kolejności zamieszkania od początku wsi.

 

I. Rozmieszczenie siedlisk rodzin Godosów

 

W sąsiedztwie wspomnianych wsi łowickich, czyli prócz Łagowa i Zakulina, mieszkało wiele rodzin noszących nazwisko Godos lub Godosz. Rodziny te zamieszkiwały w Jacochowie, Seligowie, Kalenicach, Pszczonowie, Łyszkowicach oraz Grudzach. Ze względów praktycznych oraz rodzinnych w tym Aneksie opracowaniu skupiono się na opisach rodzin mieszkających w Zakulinie, Łagowie i Kuczkowie.

Na obszarze wspomnianych trzech wiosek od kilku pokoleń mieszkało kilka rodzin noszących nazwisko Godos. Ich korzenie sięgają różnych linii rodzinnych, choć wszyscy byli potomkami pierwszych protoplastów. Ta sytuacja niestety się zmieniła.  W wyniku różnych procesów i wydarzeń obecnie już nie mieszka żadna osoba nosząca nazwisko Godos, choć nadal mieszkają tam osoby spokrewnione lub spowinowacone z tą rodziną.

Rozmieszczenie rodzin, które zamieszkiwały wspomniane trzy wioski, przedstawia poniższa mapka. Ukazuje ona także całość wiosek oraz siedlisk mieszkańców rozłożonych wokół starego traktu handlowego przebiegającego przez Księstwo Łowickie. Siedliska te zgodnie ze zwyczajem miejscowym osadzone były wokół głównych dróg, w tym przypadku przy drodze wiodącej w stronę Łowicza. Często też budynki sąsiedzkie były połączone ze sobą. Taki system pozwalał na szybki transport, ułatwiał też dostęp do ziem uprawnych, a jednocześnie pozwalał na kontakty sąsiedzkie. Z drugiej strony, w czasie kataklizmów, stanowił też niebezpieczeństwo[1].

 

 Obrazy artykułów: lagow-1.jpg

 Układ wsi opisywanych w tym Aneksie z oznaczonymi siedliskami członków rodziny Godos

 

 Na terenie Zakulina, czego nie zaznaczono na powyższej mapce, istniały dwie działki zamieszkałe przez rodziny o nazwisku Godos. Pierwsza należała do Michała Godosza, który sprzedał ją rodzinie Opalskich w 1910 roku i przeniósł się do Dańka koło Łyszkowic. Druga należała do Andrzeja Godosza i Julii Pawlak. Gospodarkę przejęła ich córka Apolonia, która wyszła za Józefa Michalaka. Następnie działka przeszła na ich córkę Mariannę, która wyszła za Henryka Panaka.

Na terenie Łagowa istniał sześć siedlisk rodziny Godos:

1. Siedlisko rodziny Wojciecha i Doroty Marat. Przez kilka pokoleń należała do tej rodziny. Ostatni właściciel zmarł w 2011 roku. Dokładny opis jest zawarty poniżej pod nr 2 w Łagowie;

2. Działka Stanisława i Stanisławy Matusiak. Stanisław był bratem Wojciecha. Dokładny opis jest zawarty poniżej pod nr 7 w Łagowie;

3. Działka Józefa i Franciszki Bombały. Gospodarkę przejęła córka Marianna, która wyszła za Stanisława Bartosiewicza z Podłężca; Dokładny opis jest zawarty poniżej pod nr 32 i 33 w Łagowie;

4. Działka Juliana i Marianny Gędek. Na terenie tego gospodarstwa przebiega autostrada. Dokładny opis jest zawarty poniżej pod nr 33 w Łagowie;

5. Działka Józefa i Rozalii Kucharek. Znajdowała się ona prawdopodobnie w posiadaniu tej rodziny od 1800 roku. Dokładny opis jest zawarty poniżej pod nr 56 i 57 w Łagowie;

6. Działka Bolesława i Apolonii Wilk. Dokładny opis jest zawarty poniżej pod nr 15 w Łagowie;



[1] Takie przypadki pożarów zdarzały się wielokrotnie. W pamięci mieszkańców utrwalił się pożar spowodowany piorunem, który rozprzestrzenił się na prawie połowę wsi dzięki takiemu rozmieszczeniu domostw i budynków gospodarczych.



Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?


Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


 
 
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło